Mitros Konstanty syn Wiktora
Data i miejsce urodzenia: (03.03?)1915r.*
Narodowość: Polak.
Wykształcenie: Brak danych.
Praca i służba wojskowa przed bitwą pod Lenino:
Od 06.1943r. w WP.
Plutonowy, dowódca plutonu 6 kompania piechoty, 1pp.**
Udział w bitwie pod Lenino:
Plutonowy, dowódca plutonu 6 kompania piechoty, 1pp.**
Z wniosku odznaczeniowego na medal „Za odwagę”:
„W walkach 12-13/X – 43r. w rejonie miasteczka Lenino dał się poznać jako śmiały i zdolny dowódca. Pluton pod jego dowodzeniem, zważając [prawdopodobnie miało być: nie zważając] na silny opór przeciwnika z sukcesem wykonał zadanie bojowe, pozostania w okrążeniu i zniszczenia grupy nieprzyjacielskich żołnierzy. Na rachunku bojowym plutonu Mitrosa [znajduje się] kilkudziesięciu zabitych niemców [tak w oryginale] i kilku jeńców.”
Służba i praca po bitwie pod Lenino:
Od 08.01.1944r. – plutonowy, dowódca plutonu, 1 pluton, 2 kompania rppanc, 2 batalion, 1pp.
Prawdopodobnie po wojnie mieszkał na Opolszczyźnie.*
Odznaczenia (jakie, kiedy i za co):
Medal „Za odwagę” – 11.11.1943r.
Rany i kontuzje: Brak danych.
Data i miejsce śmierci: 02.09.1966r.(?)*
Dodatkowe informacje:
*W półwsi w woj. Opolskim pochowany jest Konstanty Mitros urodzony 03.03.1915r. Data urodzenia zgadza się rocznikowo z danymi z wniosku odznaczeniowego, co przy dość rzadkim imieniu i bardzo rzadkim nazwisku pozwala na uznać za prawdopodobne (ale nie pewne), że chodzi o tę samą osobę. Datę dzienną urodzenia, datę śmierci oraz informację o rejonie zamieszkania podano w oparciu o dane grobu.
**Wg. „Pierwszego Praskiego”, pod Lenino był dowódcą drużyny, wniosek odznaczeniowy podaje jednak stanowisko dowódcy plutonu. W obsadzie stanowisk w „Pierwszym Praskim” nie figuruje jako dowódca żadnego z plutonów 6 kompanii.
Prawdopodobnie pochowany w Półwsi w woj. Opolskim.
Opracowano w oparciu o Materiały CAMO RF oraz książkę „Pierwszy Praski” Andrzeja Krajewskiego.
Dodatkowe zdjęcia:
