Replika Książeczki Wojskowej 1AWP

Od dłuższego czasu nasza grupa starała się zaopatrzyć w dobre kopie dokumentów tożsamości odpowiednich dla odtwarzanej formacji. Po różnych – mniej lub bardziej udanych – próbach z drukowaniem takowych domowymi sposobami czy wykonywaniem na maszynie zaświadczeń zastępczych, doszliśmy w końcu do jedynego słusznego wniosku: Trzeba to wreszcie zrobić dobrze.

Ponieważ dokument musiał być stosunkowo prosty do wykonania, a jednocześnie musiał pasować do jednostki formowanej w lecie 1944r., nasz wybór padł na książeczki czterostronicowe. Pasowały one idealnie. Po pierwsze mało skomplikowany wzór, drukowany po dwu stronach kartonika, bez dodatkowych stron. Po drugie wzór opracowano między marcem a lipcem 1944r., tylko wtedy bowiem funkcjonowała widniejąca na nagłówku nazwa 1 Armia Polska. Po trzecie zaś, mimo wprowadzenia kolejnych wzorów, funkcjonowały one jeszcze krótko po wojnie. No i dysponowaliśmy kilkoma oryginalnymi egzemplarzami.

Udało nam się znaleźć drukarnię pracującą na tradycyjnych maszynach. Po krótkich konsultacjach udało się zamówić książeczki na wzór oryginału. Pozostał tylko jeden problem – ilości. Zamówienie musiało objąć ilość przekraczającą potrzeby naszej grupy, nawet z zapasem na przyszłych członków i planowane projekty.

U dołu – nasza replika. U góry – wysłużone oryginały.

Tak właśnie dotarliśmy tutaj, do momentu, w którym postanowiliśmy część książeczek wystawić na sprzedaż.

Każdy egzemplarz wykonany został w oparciu o oryginał, z wykorzystaniem tych samych czcionek, na papierze jakościowo najbardziej zbliżonym do oryginalnego.

Za dodatkową opłatą (5zł) książeczki mogą zostać wypełnione danymi podanymi przez nabywcę – wypisane zostaną z użyciem pióra z wymienną stalówką z epoki, przez osobę biegłą w kaligrafii, a podpis zostanie oparty na oryginalnym podpisie z epoki (pod warunkiem, że akurat będziemy dysponować wzorem podpisu dla wybranej jednostki).

Koszt jednego blankietu wyceniamy na 30zł.

Autor: Kamil Szustak

One thought on “Replika Książeczki Wojskowej 1AWP

  1. I have noticed you don’t monetize business.blog, don’t waste your traffic, you can earn additional cash every month with new monetization method.
    This is the best adsense alternative for any type of website (they approve all
    websites), for more details simply search in gooogle: murgrabia’s tools

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s